Poplatky zase strašia rektora, ministrov aj externistov * 14.2. 2004 * Tomáš Holúbek
Minister Martin Fronc

Najmenej štyrom fakultám verejných vysokých škôl na Slovensku hrozí, že stratia svoje kompetencie. Je medzi nimi aj Pedagogická fakulta (PF) UKF. Fakulty totiž porušujú vysokoškolský zákon, keď od externistov vyberajú poplatky za štúdium. Vyhlásil to minister školstva Martin Fronc.

Nezákonné reštrikcie

Medzi štyri fakulty, ktoré podľa ministra konajú protizákonne, patria Právnická fakulta Trnavskej univerzity (TU), pedagogické fakulty UK v Bratislave a UKF v Nitre a Právnická fakulta Univerzity Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici.
Všetky štyri fakulty sú obviňované z nezákonného vyberania poplatkov od externých študentov, ale zároveň minister vyčíta každej fakulte inú formu, ktorou sa údajná nezákonnosť realizuje: na UMB podmieňujú zápis na štúdium doložením dokladu o zaplatení poplatku, TU tým, ktorí nezaplatili, poskytuje redukovaný študijný program, UK zapíše študentom známku (kredit) len ak externisti zaplatia a v Nitre sa dokonca študentom "vyhrážajú, že ak nezaplatia poplatok za štúdium, neumožnia im vykonať skúšky". Zákon ale hovorí, že školy nemôžu prijatie na VŠ podmieniť žiadnym poplatkom okrem tých, ktoré sú ustanovené zákonom.

Riešenie: priechodné či radšej radikálne?

Ministerstvo školstva vraj spustilo kontrolu na všetkých štyroch fakultách. V prípade, že sa preukáže porušenie vysokoškolského zákona, fakulty neminú sankcie. V prvom kroku by ministerstvo pristúpilo na uvalenie nútenej správy na fakulty, ktoré porušujú zákon. To by znamenalo, že fakulta by stratila právo prijímať nových študentov a jej kompetencie by v prvej fáze prešli na univerzitu. Ak by univerzita nebola schopná alebo nechcela situáciu prehodnotiť, prešla by správa fakulty na inú univerzitu.
Podľa Fronca je nútená správa len jedným z možných riešení. Minister ho označil za "priechodnejšie". Radikálnym, ale nie nemožným krokom, by bola úprava dotačných zmlúv. Znamenalo by to, že rezort vysokým školám obmedzí dotácie na každého študenta.
Proti tomu však je Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ), podľa ktorej nútená správa nie je najvhodnejším riešením. "Určite budeme presadzovať iné formy riešenia", povedala Občasu Nečasu členka rady Lucia Korytková. "Chceme, aby sa predstavitelia ministerstva stretli tak s predstaviteľmi vysokých škôl ako aj s predstaviteľmi študentov a riešili tento problém."
Názor ŠRVŠ môže v celej kauze zohrať významnú úlohu, a uvedomuje si to aj minister Fronc. Nútenú správu na žiadnu fakultu nemôže ministerstvo uvaliť bez predchádzajúceho súhlasu orgánov reprezentácie vysokých škôl, ktorými sú okrem ŠRVŠ aj Slovenská rektorská konferencia (SRK) a Rada vysokých škôl.
SRK aj ŠRVŠ zatiaľ situáciu monitorujú a okrem všeobecných fráz sa k nej veľmi nevyjadrujú. Obom organizáciám ide najmä o to, aby sa "dodržiaval platný vysokoškolský zákon".

Fronc kontroluje, Kluvanec o ničom nevie

Ministerstvo iniciovalo dôslednú kontrolu, ktorá má preukázať, či fakulty porušili alebo neporušili vysokoškolský zákon. Paradoxom je, že rektor jednej z ministrom menovaných univerzít nevie nič o údajnej kontrole. Rektor UKF Daniel Kluvanec v rozhovore pre Občas Nečas uviedol, že "do dnešného dňa sa nikto neohlásil". Na pripomienku, že takáto správa prebehla médiami, Kluvanec povedal: "Tak to sú správy a vidíte, ako sa dá dôverovať správam. Žiadna kontrola sa nekonala..."
Korytková tiež nič nevedela povedať o kontrolách zo strany ministerstva. "ŠRVŠ nemá žiadne informácie o kontrole na vysokých školách, ani o výsledkoch prešetrovania. Ak takéto výsledky existujú, určite si ich vyžiadame."

Korytková: Poplatky pýtajú všetci

Minister vyzval študentov, aby svoje podozrenia z nezákonného postupu fakúlt posielali priamo na ministerstvo. Všetky sťažnosti však musia byť podpísané, inak ich minister nemôže považovať za podnety. V čase našej uzávierky MŠ evidovalo podnety až z 22 fakúlt a požiadalo ŠRVŠ o spustenie procesu uvalenia nútenej správy na Právnickú fakultu UMB.
UKF sa na ministrovu "čiernu listinu" dostala vďaka študentke PF, ktorá sťažnosť podala na ministerstve ešte pred Froncovou výzvou. Rektor UKF tvrdí, že vždy sa nájdu študenti, ktorí "sa budú sťažovať na všeličo možné". Kluvanec poukázal na fakt, že UKF má päť tisíc externých študentov a minister "vytiahol len jednu sťažnosť a ešte zopár ďalších z iných škôl... Nie je to veľmi presvedčivé..."
Predstaviteľka ŠRVŠ Lucia Korytková vyhlásila, že poplatky nie sú problémom štyroch fakúlt, pretože "na Slovensku takmer všetky fakulty vyberajú poplatky spojené s externým štúdiom".

Komu kauza poslúžila?

Vysoké školy získavajú peniaze od externistov nepriamo: študenti platia agentúram. Situáciu by mohla zmeniť až prípadná novela vysokoškolského zákona, podľa ktorej by vysoká škola štúdium nielen poskytovala, ale aj organizačne zabezpečovala. Túto právomoc na seba prevzali rôzne občianske združenia, prípadne súkromné vzdelávacie inštitúcie. Ak sa podobná novela schváli, združenia stratia svoju opodstatnenosť a s najväčšou pravdepodobnosťou zaniknú.
Rektor UKF podozrieva ministerstvo, že celá kauza mu slúži na to, aby sa medializovalo. "Udržuje sa umelo, aby popri iných problémoch odpútala pozornosť verejnosti. V konečnom dôsledku poškodzuje systém vzdelávania externých študentov."

O impotencii

Kluvanec trestné oznámenie na Fronca podať zatiaľ neplánuje, pretože je to "nedôstojné". Iný postoj zaujal rektor UMB Milan Murgaš. Ten nielenže ministra zažaluje a bude zrejme žiadať okrem ospravedlnenia aj finančné odškodnenie, ale celú vládu vníma ako impotentnú. "Ak by vláda nebola taká impotentná ako je, tak by takéto problémy neboli", povedal pre TASR rektor UMB Murgaš.

REKTOR: CHCÚ ODPÚTAŤ POZORNOSŤ

O problematike poplatkov za externé štúdium sme sa zhovárali s rektorom UKF Danielom Kluvancom.

MŠ momentálne prešetruje porušenie zákona na štyroch vysokých školách. Minister vraj má informácie, že na Pedagogickej fakulte UKF v Nitre sa študentom "vyhrážajú, že ak nezaplatia poplatok za štúdium, neumožnia im vykonať skúšky". Fakulta údajne vyberá poplatky v rozpore so zákonom od externých študentov. Sú tie poplatky vyberané protizákonne?

Ministerstvo školstva u nás nič neprešetruje, do dnešného dňa sa nikto neohlásil.

Ale táto informácia sa objavila v médiách.

Tieto informácie sú jednostranné v tom zmysle, že ministerstvo dalo len prehlásenie pre médiá, ktorých účelom nebolo riešenie problémov vysokoškolského štúdia, ale skôr snaha medializovať sa.

Aké kroky ste už v tejto kauze podnikli?

Po prvé: to nie je kauza. Kauza je to len pre verejnosť. Za našu univerzitu môžem povedať, že UKF v ničom neporušila zákon.

Aj dekanka PF UKF Gabriela Porubská pre médiá vyhlásila, že nikdy vysokoškolský zákon neporušila. Fakulta podľa nej žiadne poplatky okrem finančných darov, ktoré ale nie sú ničím podmienené, nevyberá. Asi 35% študentov finančný dar nezaplatilo. Neobávate sa, že by pedagógovia mohli spomínaným 35% študentom "znepríjemňovať" štúdium?

Pokiaľ by sme mali postupovať dôsledne, ja by som mal podať trestné oznámenie na ministerstvo za poškodenie dobrého mena univerzity. Vyjadrenia pani dekanky zodpovedajú skutočnosti. Situácia do 1. apríla 2002 bola celkom iná, akou sa stala po tomto dátume. Pred rokom 2002 nastúpili študenti, ktorí mali s niektorými fakultami urobené zmluvy, ktoré sa priamo týkali štúdia, a tie sú naďalej platné.

Darovacie zmluvy?

Nie darovacie zmluvy, zmluvy o platení za štúdium. Interpretácia týchto zmlúv zo strany ministerstva je oficiálne taká, že pokiaľ ide o zmluvy prijaté pred 1. 4. 2002, tie sú platné. Za tých podmienok boli študenti prijatí a tie peniaze neboli vyberané z nejakej ziskuchtivosti. Boli nevyhnutné, aby sa externé štúdium mohlo realizovať.

Ako je to so študentmi prijatými po roku 2002?

To sú súčasní prváci a druháci. S týmito študentmi neboli urobené žiadne zmluvy. Títo študenti poskytovali finančné prostriedky formou darovacej zmluvy, kde sa nehovorí nič o štúdiu. Tieto prostriedky sú nevyhnutné pre to, aby sa externé štúdium mohlo realizovať. Zápis študentov ani skúšky nie sú viazané na to, či študent tento dar poskytne alebo neposkytne.

Takže vylučujete, že finančné dary, ktoré dali externisti PF, boli získané pod nejakým nátlakom?

Áno, vylučujem. Ak aj nejaký pedagóg niečo "spomenie", nie je to v jeho kompetencii. Akékoľvek rokovanie so študentmi v tejto záležitosti môže mať len dekan fakulty, prípadne prodekan pre štúdium. Zdôrazňujem, že bez toho, aby sme mali náležité prostriedky na zabezpečenie externého štúdia, toto štúdium nemôžeme realizovať.

Myslíte si, že ministerstvo časovo naplánovalo túto kauzu, aby poslúžila nejakým "vyšším záujmom"?

Ide predovšetkým o snahu medializovať sa. Obvinenie, že porušujeme zákon, je úplne nezmyselné a ja čakám na kontrolu, aby potvrdila, či sa tu porušuje alebo neporušuje zákon. Na rad by potom prišlo trestné oznámenie, ale myslím si, že je nedôstojné, aby sa vysoká škola súdila s ministerstvom.

Martin Fronc verejne vyzval študentov, aby v prípade podozrenia na nezákonné konanie zo strany fakúlt kontaktovali priamo ministerstvo. Jedna študentka PF tak spravila ešte pred jeho výzvou. Myslíte si, že ju budú nasledovať ďalší študenti UKF?

Na Slovensku je asi 38 tisíc študentov externého štúdia. Medzi nimi sa vždy nájdu aj takí, ktorí sa budú sťažovať na všeličo možné... A ministrova výzva veľký úspech nemá.

Bude PF poskytovať rovnaký študijný program aj tým študentom, ktorí fakulte žiadnu finančnú čiastku nedarovali?

Rozdiel medzi tými, čo platili a tými, čo neplatili, nebude. Nevylučujem ale, že budeme musieť robiť organizačné zmeny externého štúdia. Ak naň nebudeme mať prostriedky, nikto nás nemôže prinútiť, aby sme ho realizovali. Spoločnosť aj EÚ od nás požadujú viac vysokoškolských študentov. Priemer HDP na vysoké školy je v krajinách EÚ 1,7%. Na Slovensku je to asi 0,7% HDP. Sme na úrovni Albánska a iných, najzaostalejších krajín Európy.

Na obvinenia ministra reagoval aj rektor Univerzity Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici Milan Murgaš, ktorý vyzval ministra, že ak má dôkaz o tom, že Právnická fakulta UMB porušuje zákon, nech ho predloží. Budete žiadať aj vy od ministra predloženie dôkazov o údajnej nezákonnosti na PF UKF?

V akademickom prostredí je to nedôstojné a ak by sa vysoké školy začali súdiť s ministrom, asi by to nemalo ani paralelu v Európe.

Murgaš ale vyhlásil, že ak minister dôkaz nepredloží, bude žiadať minimálne ospravedlnenie a dokonca uvažuje aj o finančnom odškodnení.

O takýchto krokoch predbežne neuvažujem. Pán Murgaš je vysokým funkcionárom Smeru, takže jeho vyjadrenia môžu mať aj politický podtón.

Rektor Murgaš označil vládu za impotentnú. Doslova povedal, že "ak by vláda nebola taká impotentná, tak by takéto problémy neboli". Aj vy si myslíte, že vláda je minimálne v otázkach školstva impotentná?

Nechcel by som komentovať postoj môjho kolegu, pána Murgaša. Problém vidím v prístupe politickej reprezentácie.

Minister naznačil, že v krajnom prípade uvalí na štyri fakulty nútenú správu. Myslíte si, že je to reálne?

Samozrejme. Ak by boli splnené zákonné podmienky. Nie však na základe vymyslených a nepreverených informácií.

Lucia Korýtková

ŠRVŠ: FAKULTY OBCHÁDZAJÚ ZÁKON

Ak sa vysokým školám dokáže porušenie zákona, ministerstvo uvalí nútenú správu na ich fakulty. Aby sa tak stalo, potrebuje minister súhlas reprezentácie VŠ, medzi inými aj súhlas Študentskej rady vysokých škôl (ŠRVŠ). Podporí ŠRVŠ nútenú správu?
"Presadzovali by sme iné varianty, nemyslím si, že nútená správa je najvhodnejšie riešenie", myslí si členka ŠRVŠ Lucia Korytková. O probléme, ktorý vznikol najmä poddimenzovaním vysokých škôl, zlým platovým ohodnotením pedagógov a nie veľmi jasne formulovaným zákonom, kompetentní zatiaľ nerokovali. Zástupcovia študentov budú preto navrhovať stretnutie predstaviteľov ministerstva a vysokých škôl.
ŠRVŠ nesúhlasí s vyberaním poplatkov za externé štúdium, ale "je pravda, že mnohé fakulty obchádzajú ducha zákona", dodáva Korytková. Študentská rada je za bezplatné obe formy štúdia a preto ju súčasný stav "znepokojuje" .

EXTERNISTA: JE TO DOBROVOĽNÉ

Martin (celé meno a adresu máme v redakcii) externe študuje piaty ročník odboru vychovávateľstvo na Pedagogickej fakulte UKF. Až doteraz mu štúdium zabezpečovala spoločnosť Implanta Trnava, ktorej platil 6300 korún za semester. V zmluve mal jasne stanovené, že spoločnosť poplatky použije na zabezpečenie miestnosti, materiálov a pedagógov. Platil dobrovoľne a vedel, že si vzdelanie kupuje.
Od tohto semestra ale nastali určité zmeny. Prodekan dal Martinovi a jeho spolužiakom na výber: rozhodnite sa, či budete študovať za peniaze v Trnave alebo zadarmo v Nitre. "Tridsať percent šlo do Trnavy, ostatní ostali v Nitre", hovorí Martin.
Úvahy o reštrikčných opatreniach Martin odmieta: "Ak niekto chce, môže prispieť sponzorským darom dobrovoľne".


AKO BUDE KAUZA POPLATKY POKRAČOVAŤ?

  • Ministerstvo sa uspokojí s daným stavom a nič sa nezmení.
  • Vysoké školy budú nútené poplatky zrušiť, alebo ich legalizovať tak, aby na ne nepadalo podozrenie z nezákonnosti.
  • Minister uvalí na fakulty nútenú správu. Ich kompetencie prejdú na univerzity a fakulty prestanú prijímať nových študentov. Ak sa situácia nenapraví, kompetencie budú univerzite odobraté a prevezme ich na seba iná univerzita.
  • Znížia sa dotácie na študentov. Je to krajné riešenie.

(Posledné dve riešenia musí odobriť reprezentácia vysokých škôl).

(c) --=UFO=-- 2003